mai ve küreselleşme karşıtı çalışma grubu

EĞER FAHİŞELİK YAPMAYI KABUL ETMEZSENİZ, İŞSİZLİK PARANIZ KESİLİR.

Clare Chapman / www.labourstart.org

Çeviri: Gaye Yılmaz / 1 Şubat 2005

http://www.ozgur_radyo.de web sitesinden alınmıştır.

 

Almanya, Berlin´de seks hizmetleri veren bir şirkette çalışmayı reddeden 25 yaşındaki bir kadın, bu yıl yürürlüğe konan işsizlik yasası yüzünden işsizlik ödentisinin kesilmesi tehdidi ile karşı karşıya kaldı. (Almanya´da fahişelik, 2 yıl önce yasalaştı ve genelevler de vergi ve çalıştırdıkları kişiler için sigorta ödemeye başladı.Aynı yasa, genelev sahiplerine iş bulma ajansları üzerinden eleman arama hakkı da tanıyor.) Berlin´deki 25 yaşındaki genç kadının asıl mesleği yeni bilgi teknolojileri uzmanlığı ve bu genç hanım daha önce bir Cafe’de çalıştığı için bir barda çalışmayı kabul edebileceğini ve bu nedenle özel iş bulma bürosuna baş vurduğunu belirtiyor.


Bir sure sonra is bulma ofisi bu kişiye bir mektup göndererek bir işverenin, kendisinin profiliyle yakından ilgilendiğini ve ise almak istediğini belirtti. Bu vesile ile genç kadın gerçekte bir genel evde çalıştırılmak üzere davet edildiği gerçeğini anladı. Almanya’daki reformların sonucu olarak 55 yaşın altındaki kadınlar bir yıldan daha uzun sure issiz kaldıklarında seks endüstrisi de dahil olmak üzere iş bulma kurumunca bulunacak her işi kabul etmek ya da işsizlik parasından vazgeçmek zorundalar. Hükümet bir yandan genel evleri bu yasanın istisnası yapmaya çalıştığını söylerken bir yandan da bu işi bar vb eğlence sektöründen ayrı düşünmenin mümkün olmadığı kanısında.

 

Sonuç olarak, iş bulma kurumları fahişe arayan genel ev sahiplerine de hemşire ya da dişçi arayan işverenlere davrandığı gibi muamele etmek mecburiyetinde. Berlin´deki genç kadın ilk etapta iş bulma kurumunu dava etmenin yollarını aradıysa da daha sonra bu kurumların yasayı ihlal etmediklerini çünkü bu tur talepleri reddetmeleri halinde bu kez bu kurumların işverenlerce başlatılacak yasal eylemleriyle karşı karşıya kalacaklarını anladı.Bu davaya bakan Avukat Mercthild Garweg, Bugün Almanya´da kadınlari fahişeliğe zorlamanın önünü kesebilecek hiç bir düzenleme bulunmadığını belirtiyor.

 

Labour Start web sitesinden Clare Chapman’ın haberi
Çeviri:Gaye YILMAZ / 1 Şubat 2005